Sobota, 18 maja 2024

Czego można oczekiwać przy użyciu pierwszej karty kredytowej

21 lutego 2020

Uzyskanie pierwszej karty kredytowej jest ekscytujące. Dla wielu młodych ludzi jest to najlepsza rzecz, jaka może się zdarzyć od momentu uzyskania prawa jazdy i ukończenia 18 roku życia. Ale karty kredytowe to nie tylko zabawa. Duża odpowiedzialność wiąże się z posiadaniem karty kredytowej.

Oto krótka wersja tego, co dzieje się po otrzymaniu pierwszej karty kredytowej: karta kredytowa przychodzi pocztą, aktywujesz ją, dokonujesz zakupu, otrzymujesz wyciąg z karty kredytowej i płacisz rachunek. Znajomość szczegółów, które zdarzają się na każdym kroku, pomoże Ci uniknąć wielu opłat za kartę kredytową, zadłużenia karty kredytowej i szkód kredytowych, których wielu młodych ludzi doświadcza przy pierwszej karcie kredytowej.

Twoja karta kredytowa przychodzi w mailu

Wkrótce po zatwierdzeniu pierwszej karty kredytowej, wystawca karty kredytowej wysyła kartę kredytową z Twoim nazwiskiem na adres podany we wniosku o wydanie karty kredytowej.

Musisz aktywować nową kartę kredytową, zanim będziesz mógł z niej skorzystać. Na przedniej stronie karty znajduje się naklejka z numerem telefonu do połączenia lub adresem internetowym do zalogowania się w celu aktywacji karty kredytowej. Aktywacja będzie wymagała podania numeru karty kredytowej i numeru ubezpieczenia społecznego lub kodu ZIP albo obu tych informacji. Nie będziesz mógł korzystać z karty kredytowej, dopóki jej nie aktywujesz.

W kopercie z Twoją kartą kredytową otrzymasz umowę karty kredytowej - długi, ale szczegółowy dokument, który zawiera warunki Twojej karty kredytowej. Umowa karty kredytowej wyjaśnia funkcje Twojego konta, jak i kiedy zostaniesz obciążony kartą kredytową, jakie kary zostaną naliczone oraz jak postępować w przypadku sporów z wystawcą karty kredytowej. Choć wydaje się to długim, zbędnym dokumentem, przeczytanie umowy karty kredytowej pomoże Ci zrozumieć swoją kartę kredytową.

Korzystanie z karty kredytowej

Konto twojej karty kredytowej ma przypisany limit kredytowy - maksymalną kwotę, którą możesz obciążyć swoją kartą kredytową. Możesz pobierać opłaty do wysokości swojego limitu kredytowego. Jeśli nie zdecydujesz się na pobieranie opłat za przekroczenie limitu kredytowego, Twoja karta kredytowa zostanie odrzucona w przypadku jakiegokolwiek zakupu, który spowodowałby przekroczenie limitu kredytowego. Nawet jeśli się na to zdecydujesz, wystawca Twojej karty kredytowej prawdopodobnie zezwoli Ci na pobieranie opłat jedynie za kwotę przekraczającą Twój limit kredytowy.

Nawet jeśli możesz pobierać opłaty aż do wysokości swojego limitu kredytowego, nie jest to najbardziej odpowiedzialny sposób korzystania z karty kredytowej. Po pierwsze, wystawca Twojej karty kredytowej może odebrać część Twojego limitu kredytowego, jeśli zbyt wcześnie wyczerpiesz swoje saldo. Tak, nawet jeśli dają Ci limit kredytowy, uważają, że jest to ryzykowne, gdy korzystasz z niego za dużo. Jeśli przekroczysz swój limit kredytowy, możesz zostać obciążony opłatą lub zostać obciążony podwyższonym oprocentowaniem.

Wykorzystanie zbyt dużej części limitu kredytowego ma również negatywny wpływ na Twoją ocenę zdolności kredytowej - liczbę, która mówi, czy masz dobry czy zły kredyt. Najlepiej jest więc pobierać tylko niewielką kwotę - od 10 do 30% swojego limitu kredytowego.

Kiedy dokonasz zakupu, terminal karty kredytowej sprawdzi u wystawcy karty kredytowej, czy jest ona ważna i czy masz wystarczający kredyt na zakup. Po zatwierdzeniu transakcji, wydrukowany zostanie rachunek. Podpiszesz pokwitowanie i zabierzesz zakup do domu.

Dokonywanie płatności kartą kredytową

Kilka tygodni po otrzymaniu karty kredytowej, otrzymasz rachunek pocztą. Wyciąg z rachunku wyszczególni opłaty, które zostały dokonane na Twoim koncie oraz wyszczególni minimalną kwotę, która jest należna i termin płatności. Musisz zapłacić co najmniej minimalną kwotę w terminie płatności lub zostaniesz obciążony spóźnioną opłatą. W przypadku braku dwóch płatności z rzędu, Twoje oprocentowanie wzrośnie do wysokości stawki karnej. Jeśli w ogóle nie spłacisz swojego salda, twoja karta kredytowa zostanie ostatecznie obciążona i wysłana do agencji windykacyjnej.

Upewnij się, że wyślesz płatność z odpowiednim wyprzedzeniem, a wystawca karty kredytowej otrzyma ją przed upływem terminu płatności. Wydawca karty kredytowej może pobrać opłatę za zwłokę w wysokości do 39 dolarów, jeśli twoja płatność zostanie otrzymana po terminie płatności. Ze względu na opóźnienia w wysyłce i przetwarzaniu, może się to zdarzyć nawet jeśli wysłałeś ją przed terminem płatności. Większość wydawców kart kredytowych pozwala na dokonywanie płatności przez telefon i online.