Piątek, 19 kwietnia 2024

Jaka jest cena złota za gram?

1 lutego 2021

Posiadanie złota może okazać się wyjątkowo opłacalnym przedsięwzięciem zwłaszcza, gdy jego ceny systematycznie rosną. Jeśli jednak inwestowanie w ten kruszec ma przynieść zysk, powinniśmy wcześniej zastanowić się nad tym, jakie czynniki mają największy wpływ na jego cenę i ile realnie należałoby zapłacić za gram złota.

Złoto jest podstawowym, historycznym środkiem płatniczym. Z powodzeniem wykorzystywano je przed tysiącami lat i zawsze kojarzyło się ono z bogactwem i dobrobytem. To właśnie pragnienie odnalezienia złota pchało ludzkość do przodu i było jednym z motorów napędowych odkryć geograficznych. Dziś także mówiąc o złocie mamy na myśli kruszec cieszący się wyjątkową popularnością. Nie ma też wątpliwości, co do tego, że jest ono doskonałym zabezpieczeniem zgromadzonych przez nas środków finansowych. Czas więc zadać sobie pytanie o to, ile kosztuje gram złota i co wpływa na jego kurs.

Cena złota za gram

Koszt grama złota nie jest wcale prosty do oszacowania. Nie powinno to nas jednak zaskakiwać, bo mówimy o kruszcu, którego cena jest uzależniona od przynajmniej kilku elementów. Systematyczny wzrost wartości złota wynika przede wszystkim z tego, że mamy do czynienia z towarem deficytowym. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że inwestowanie w nie interesuje coraz większą grupę osób, a wysokie zapotrzebowanie sprawia, że notowania złota także są coraz bardziej korzystne. Spore wahania kursu walut także mogą oddziaływać na ceny złota. Jeśli analizujemy ją w przeliczeniu na polską walutę, powinniśmy uwzględniać również jej powiązania z kursem dolara amerykańskiego. Nieprzypadkowo właśnie on jest waluta kluczową, jako że złoto rozlicza się właśnie w walucie amerykańskiej.

Każdy przyszły inwestor powinien jak najszybciej zaznajomić się z kilkoma terminami. Najważniejszym z nich wydaje się być LBMA, a więc Londyńska Giełda Złota. Instytucja ta stanowi zrzeszenie organizacji powiązanych z metalami szlachetnymi. Jej zadaniem jest ustalanie ceny złota, a jednostką, jaką się posługuje jest uncja trojańska złota w oparciu o specjalny system. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak kształtują się ceny tego kruszcu w danym momencie, a nie posiadamy wystarczającej znajomości jeżyka angielskiego, możemy zawsze skontrolować je na stronie https://mennica-krakowska.pl/31-cena-zlota.

Uncja i gram złota

Jednostki masy złota nie są tak oczywiste, jak jednostki masy innych kruszców, stąd osoby stawiające swoje pierwsze kroki na tym rynku mogą niekiedy czuć się nieco niepewnie. Nie ma tu pojęcia grama, a masa podawana jest zarówno w uncjach, jak i w tak zwanych uncjach trojańskich. Uncja to około 28,35 gramów, a uncja trojańska to 31,1034768 gramów. Ta ostatnia jest jednostką, którą często posługują się jubilerzy. Mówiąc o terminach, z jakimi będziemy mieli do czynienia inwestując w złoto, nie powinniśmy też zapominać o próbie złota. Termin ten wykorzystywany jest wtedy, gdy trzeba określić, jaki jest stosunek ilości złota do innych metali. Próba jest zapisywana jako liczba trzycyfrowa i im jest wyższa, tym wyższą wartość ma wykonany ze złota przedmiot. Konieczne jest też pamiętanie o tym, jak ważne jest pochodzenie złota ze sprawdzonych źródeł.