Środa, 24 kwietnia 2024

Co to jest bankowość internetowa?

21 kwietnia 2020

Bankowość internetowa daje możliwość zarządzania pieniędzmi online za pomocą urządzenia mobilnego lub komputera. Nie musisz odwiedzać oddziału banku, a możesz robić to, co musisz, gdy jest to dla Ciebie najwygodniejsze. Mogą być łatwiejsze w użyciu, mają zazwyczaj wyższe stopy procentowe, są darmowe lub niedrogie, i są lepsze do śledzenia wydatków.

Pieniądze są coraz bardziej elektroniczne. Niektóre osoby nadal używają gotówki, ale inne formy płatności stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego? Mogą być łatwiejsze w użyciu, są darmowe lub niedrogie, a także lepsze do śledzenia wydatków. Banki odgrywają znaczącą rolę w tej ewolucji.

Kiedyś bankowość internetowa była ograniczona do banków, które działały wyłącznie w Internecie. Ale teraz nawet duże banki cegielnicowe i lokalne unie kredytowe oferują usługi online. Mimo to, nadal można korzystać z usług banku działającego wyłącznie przez Internet, a poniżej omówimy wady i zalety różnych opcji.

Usługi bankowości internetowej

Pominięcie wycieczki do oddziału oznacza, że możesz prowadzić biznes w każdej chwili, z (prawie) dowolnego miejsca. Ale co naprawdę można osiągnąć? Dużo.

Aby korzystać z bankowości internetowej, należy korzystać z komputera lub aplikacji na telefonie komórkowym. Rozpoczęcie pracy może być trudne, jeśli nie czujesz się komfortowo z technologią, ale wszystko staje się łatwiejsze po skonfigurowaniu.

Otwórz konto: Możesz otwierać czeki, oszczędności i inne konta online, bez konieczności drukowania lub podpisywania czegokolwiek. W przeszłości trzeba było siedzieć z osobistym bankierem w godzinach pracy i odeprzeć wiele punktów sprzedaży. Dzięki możliwości składania podpisu elektronicznego, cały proces może trwać mniej niż dziesięć minut.

Płacić rachunki: Zamiast wypisywać czeki, aby zapłacić rachunki, bank może wydrukować i wysłać za ciebie czek - miesiąc po miesiącu. Możliwe jest również elektroniczne przesyłanie pieniędzy do odbiorcy, nawet jeśli kwota, którą jesteś mu winien, zmienia się co miesiąc.

Przelew środków: Musisz przenieść pieniądze z konta czekowego na konto oszczędnościowe? A może włożyć dodatkową gotówkę do certyfikatu wpłaty (CD) lub otworzyć nowy CD? Nie musisz odwiedzać oddziału, ani czekać, aż te rzeczy zostaną załatwione. Możesz nawet łączyć konta bankowe w różnych bankach i wpłacać pieniądze tam i z powrotem.

Ubiegaj się o pożyczki: Pożyczki to intensywny proces "papierkowej roboty". Ale nie muszą być. Wpisz swoje dane, co przyspieszy proces sprawdzania Twojego kredytu, a Twój bank zwróci się do Ciebie z odpowiedzią. Niektórzy kredytodawcy działają całkowicie online i mogą podejmować prawie natychmiastowe decyzje kredytowe.

Uzyskaj dobre stawki: Banki internetowe są znane z konkurencyjnych stawek. Teoretycznie powinieneś być w stanie zarabiać więcej na kontach oszczędnościowych online i płacić niższe odsetki od pożyczek. Zawsze dobrze jest rozejrzeć się i porównać oprocentowanie bankowości internetowej z tradycyjnymi, ale w Internecie prawie zawsze będzie lepiej. Niektóre banki murowane oferują opcje tylko online. Aby korzystać z tych kont, musisz zrezygnować z wyciągów papierowych (które i tak wolisz) i możliwości prowadzenia banku z kasjerką.

Czeki depozytowe: Kiedy ktoś płaci ci czekiem, jest kilka sposobów, aby go zdeponować. Najszybszą i najprostszą opcją jest użycie zdalnej wpłaty czeku: Zrób zdjęcie czeku i wyślij go do swojego banku, aby zapłacić. Nie ma potrzeby odwiedzania oddziału ani wysyłania czeku. Aby uzyskać więcej szczegółów, dowiedz się, jak wpłacać czeki za pomocą urządzenia mobilnego.

Bądźcie informowani: Oprócz ręcznego sprawdzania konta online, możesz używać "staromodnych" wiadomości tekstowych, aby zarządzać swoim kontem, sprawdzać salda i nie tylko. Czasami wydaje się, że otwarcie aplikacji i zalogowanie się, aby dowiedzieć się, ile masz do dyspozycji, to zbyt wiele pracy. Dowiedz się, jakie dokładnie rodzaje usług są dostępne i jakie są korzyści z wysyłania wiadomości tekstowych z banku.

Przeglądaj historię: Chcesz sprawdzić, czy ten czek został zrealizowany, czy też ile zapłacił ci pracodawca? Łatwo jest przeglądać transakcje online, pobierać zestawienia historyczne i wyszukiwać konkretne zdarzenia.

Unikać opłat: Usługi bankowości internetowej zazwyczaj kosztują mniej niż tradycyjne rachunki ceglane i zaporowe - a jednocześnie oferują konkurencyjne stawki. Masz duże szanse na wylądowanie darmowego konta czekowego i uniknięcie miesięcznych opłat za utrzymanie w banku internetowym.

Zalety i wady bankowości internetowej

Istnieje wiele korzyści płynących z bankowości internetowej i warto przynajmniej mieć możliwość korzystania z bankowości internetowej. Ale tradycyjne banki i unie kredytowe również mają swoje miejsce.

Usługi osobiste: Banki nie tylko trzymają pieniądze i przetasowują je wokół siebie. Mogą również zapewnić usługi notariusza, skrytki depozytowe i czeki urzędowe w jednej chwili. Usługi te mogą nie być potrzebne często, ale kiedy to robisz, zazwyczaj jest to podczas ważnego wydarzenia. Oceń, czy prowadzenie lokalnego konta ma sens, czy też nie.

Problemy technologiczne: Jeśli nie czujesz się komfortowo z technologią, bankowość internetowa może być większym problemem, niż jest to warte. Ponadto, zdarzają się usterki, a jeśli komputer (lub komputer banku) nie działa, to nie ma wiele do zrobienia. W skomplikowanych sytuacjach, takich jak wybredne kwestie związane z obsługą klienta lub dyskusje o różnych rodzajach kredytów, najlepiej jest przeprowadzić rozmowę twarzą w twarz.

Nie masz gotówki? Jest też kwestia otrzymania gotówki. Banki internetowe zazwyczaj udostępniają karty debetowe, których można użyć do wypłaty gotówki, a nawet mogą należeć do sieci z bezpłatnym dostępem do bankomatów. Ale przy dużych wpłatach lub wypłatach zawsze najlepszy jest oddział.

Bezpieczeństwo

To wszystko może brzmieć dobrze, ale czy twoje pieniądze są bezpieczne?

Bankowość internetowa jest zazwyczaj uważana za bezpieczniejszą niż bankowość tradycyjna. Posiadanie wpłaty bezpośrednio na swoje konto bankowe eliminuje ryzyko kradzieży czeku z poczty. Ponadto, nikt nie może skopiować informacji o Twoim koncie z czeków, które wysyłasz do billerów, gdy komputery bankowe wysyłają te informacje bezpiecznie tam i z powrotem. Jeśli dojdzie do oszustwa lub błędów, prawo federalne często chroni Cię, pod warunkiem, że działasz szybko.

Pozostanie bezpiecznym jest stosunkowo łatwe. Informuj na bieżąco o stanie swojego komputera i urządzeń. W szczególności, upewnij się, że system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i firewall są aktualne. Używaj trudnych do odgadnięcia haseł i nigdy ich nie zapisuj. Wreszcie, nigdy nie odpowiadaj na e-maile, rozmowy telefoniczne lub wiadomości tekstowe, które proszą o podanie poufnych informacji o koncie (lub danych osobowych).

Aby mieć pewność, że oszustwa występują w Internecie. Tak długo, jak wysyłasz pieniądze tylko do kogoś, kogo znasz na 100%, powinieneś być w stanie uniknąć większości z nich. Pamiętaj tylko, że najbardziej ryzykowne działania to dawanie pieniędzy lub informacji komuś innemu.