Sobota, 18 maja 2024

Pięć zalet bankowości internetowej

16 kwietnia 2020

Większość banków oferuje bankowość internetową, w której można płacić rachunki, przelewać pieniądze i uzyskać dostęp do rejestru transakcji na koncie czekowym, a wszystko to za pomocą przeglądarki internetowej.

Bankowość z wygodnej kanapy sprawia, że wszystko, co robisz ze swoimi finansami jest nieco łatwiejsze. Coraz więcej banków pozwala na wpłatę czeków, po prostu robiąc zdjęcie czeku za pomocą telefonu. Dostęp do informacji bankowych masz wszędzie tam, gdzie masz dostęp do Internetu, na komputerze lub urządzeniu mobilnym.

W przyszłości możesz podjąć decyzję o zmianie konta na konto w banku internetowym. Banki te oferują większość tych samych korzyści w Internecie, co tradycyjne banki, ale banki działające tylko przez Internet nie mają fizycznych oddziałów. Choć może się to wydawać problematyczne, banki internetowe oferują kilka korzyści, które mogą sprawić, że warto się z tym pogodzić.

Płać swoje rachunki online

Możesz skorzystać ze strony internetowej swojego banku, aby płacić rachunki i chronić się przed zgubieniem czeku w poczcie. Większość banków posiada sekcję, w której można ustawić odbiorców. Będziesz musiał wypełnić informacje raz, a następnie można po prostu wybrać ten profil za każdym razem, gdy płacisz rachunki online.

Jeśli Twój bank nie będzie płacił rachunków online, możesz rozważyć płatność za pośrednictwem strony internetowej firmy. Bądź ostrożny, ponieważ niektóre z tych firm mogą pobierać opłatę za wygodę. W niektórych miejscach pobierana jest opłata za kartę debetową, ale nie w przypadku utworzenia polecenia zapłaty.

Jeśli wejdziesz na stronę internetową swojego banku w telefonie komórkowym, aplikacja bankowa zazwyczaj pozwala na wpłatę czeków za pomocą tylko jednego zdjęcia dokumentu. Oznacza to, że możesz obsługiwać cały swój bank bez konieczności udawania się do banku. Miej jednak oczy otwarte na wszelkie wygodne opłaty związane z płatnością rachunków online.

Zobacz swoje transakcje

Bankowość internetowa pozwala na dostęp do historii konta i transakcji z dowolnego miejsca. Jest to najszybszy sposób na sprawdzenie i sprawdzenie, czy transakcja została rozliczona z Twojego konta. Możesz również dowiedzieć się o kwocie transakcji po zgubieniu pokwitowania. Pozwala to również na szybsze uzyskanie informacji o nieautoryzowanych transakcjach, co pozwala na natychmiastowe rozwiązanie wszelkich problemów.

Niektóre banki pokażą Ci oczekujące transakcje. Są to transakcje, których dokonałeś tego dnia. Jeśli zauważysz coś, co nie zostało autoryzowane, możesz skontaktować się ze swoim bankiem i sprzedawcą w celu odwrócenia opłat. Im szybciej złapiesz taki problem, tym szybciej możesz go rozwiązać. Oczekujące transakcje mogą nie być za dokładną kwotę zakupu. Na przykład, jeśli zostawisz napiwek, nie pojawi się on na oczekującej transakcji, więc pamiętaj o tym, gdy będziesz zbilansować swoje konto.

Przelew środków pieniężnych między rachunkami

Bankowość internetowa pozwala również na znacznie szybsze przelewanie pieniędzy między kontami i sprawdzanie dostępnych środków przed ich wydaniem. Jest to wygodniejsze niż korzystanie z automatycznej usługi telefonicznej i może zaoszczędzić Ci czasu podczas podróży do banku.

Kiedy składasz wniosek lub zakładasz bankowość internetową, upewnij się, że wszystkie konta, które masz w banku, są wymienione. Ułatwi to dokonywanie przelewów pieniężnych i płatności kredytowych przez Internet.

Masz również możliwość przesyłania pieniędzy pomiędzy różnymi bankami przez Internet. Nie nastąpi to tak szybko, ponieważ pieniądze nadal muszą być przekazywane między instytucjami finansowymi, ale jest to znacznie wygodniejsze niż bieganie do banku.

W zależności od rodzaju konta, Twój bank może ograniczyć liczbę przelewów online i może obciążyć Cię opłatą, jeśli przejdziesz dalej.

Możesz również skorzystać z bankowości internetowej, aby lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi, zakładając więcej niż jedno konto oszczędnościowe w tym samym banku. Nie wszystkie banki to oferują, więc sprawdź.

Na przykład, po każdej wypłacie można przejść online i przelać pieniądze na różne konta oszczędnościowe, aby zaoszczędzić na różne cele, takie jak fundusz awaryjny lub zaliczka na nowy dom.

Bankowość mobilna

Większość banków posiada aplikację mobilną, która pozwala na korzystanie z bankowości internetowej w telefonie. To sprawia, że bankowość internetowa jest jeszcze wygodniejsza i pozwala na szybkie sprawdzenie konta podczas zakupów, przelanie środków w przypadku braku pieniędzy lub sprawdzenie, czy sprzedawca naliczył Ci podwójne opłaty.

Musisz jednak mieć pewność, że masz dostęp do tych informacji w bezpiecznej sieci i unikać korzystania z publicznego WiFi podczas dokonywania tych transakcji. Bankowość mobilna czyni bankowość internetową jeszcze łatwiejszą.

Synchronizacja z aplikacjami pieniężnymi

Wiele aplikacji do obsługi pieniędzy automatycznie synchronizuje się z Twoimi informacjami o bankowości internetowej. Dzięki temu znacznie łatwiej trzymasz się swojego budżetu. Aplikacje często działają zarówno na komputerze domowym, jak i na urządzeniu mobilnym, dzięki czemu możesz być na bieżąco podczas podróży. Łatwiej jest również śledzić wydatki na budżet, jeśli korzystasz z jednej z tych aplikacji.

Coraz rzadziej otrzymuje się wyciągi papierowe, ale nadal ważne jest, aby co miesiąc zasilać konto w banku, aby zapobiec nadmiernemu zadłużaniu się konta. Jeśli Twój bank jest mały, może nie oferować funkcji synchronizacji, ale nadal możesz codziennie aktualizować swoje konta, logując się i wprowadzając je ręcznie.

Jednym z najlepszych zastosowań jest możliwość synchronizacji wydatków w czasie rzeczywistym, dzięki czemu, jeśli Ty i Twój partner dokonują zakupów osobno, nie wydasz zbyt dużo, nie zdając sobie z tego sprawy.

Banki działające tylko w trybie online

Wszystkie powyższe korzyści odnoszą się zarówno do tradycyjnych banków działających w Internecie, jak i do banków działających tylko w Internecie.

Jedną z najbardziej kuszących cech banków internetowych jest wyższe oprocentowanie oszczędności i innych produktów finansowych, takich jak płyty CD. Banki te mają o wiele mniej kosztów ogólnych do zapłacenia, a oszczędności przekazują swoim klientom. Inne korzyści obejmują:

  • Niższe opłaty za obsługę i utrzymanie niż w przypadku tradycyjnego banku
  • Nie ma oddziałów banku, co oznacza, że możesz zaoszczędzić więcej, ponieważ nie możesz wejść do oddziału po gotówkę.
  • Dobra, a nawet świetna obsługa klienta, ponieważ banki internetowe poświęcają wiele swoich zasobów finansowych na zbieranie danych i ciągłe doskonalenie procesów związanych z obsługą klienta.
  • Czyniąc swój udział w zachowaniu zasobów poprzez korzystanie z bankowości internetowej, ponieważ tradycyjne banki zużywają o wiele więcej zasobów, takich jak papier i prąd, między innymi, w porównaniu z bankami internetowymi.

Chronić się online

Ważne jest, aby być ostrożnym podczas bankowości internetowej, ponieważ nie chcesz, aby Twoje bezpieczeństwo lub prywatność zostały naruszone. Ważne jest, aby usunąć cookies po każdej sesji bankowej, jeśli jesteś na publicznym komputerze.

Dodatkowo upewnij się, że Twoje hasło jest na tyle długie, aby nie mogło zostać zhakowane i nigdy nie podawaj informacji o swoim koncie online komuś, kto nie jest osobą upoważnioną. Powinieneś zadbać o ochronę swojego hasła, zwłaszcza jeśli masz współlokatorów. Ponadto, regularnie sprawdzaj swój raport kredytowy. Te kroki powinny chronić Cię przed kradzieżą tożsamości.

Poświęć czas na podjęcie niezbędnych środków ostrożności i regularnie monitoruj swoje konto pod kątem fałszywych opłat.