Sobota, 20 lipca 2024

Podstawy bankowości internetowej dla początkujących

7 marca 2020

Bankowość internetowa daje możliwość zarządzania pieniędzmi przez Internet, przy użyciu komputera lub urządzenia mobilnego - zamiast odwiedzania oddziału banku.

Oprócz zapisywania wycieczek do oddziału, możesz przeglądać salda kont, przenosić pieniądze między kontami i wiele więcej. W rzeczywistości, prawdopodobnie można osiągnąć więcej online niż można w oddziale (i uzyskać lepsze stawki). Możesz również korzystać z usług i aplikacji firm trzecich, które mają jeszcze więcej do zaoferowania.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć bankowość online - lub przenieść swoją obecną rutynę bankowości online do następnego poziomu.

Jeśli dopiero zaczynasz, są dwa sposoby, aby dokonać płatności online:

  1. Z twoim istniejącym bankiem.
  2. Otwórz nowe konto (ewentualnie w banku internetowym).

Bankowość online w Twoim obecnym Banku lub Unii Kredytowej

Jeśli masz już konto bankowe, jesteś w połowie drogi. Prawie każdy bank lub unia kredytowa oferuje usługi online - to tylko kwestia korzystania z nich. Dobrym pomysłem jest przynajmniej zarejestrowanie się w aplikacji lub na stronie internetowej swojego banku, warto też przyjrzeć się bankom internetowym.

Zarejestruj się

Aby zacząć korzystać z bankowości internetowej przy użyciu istniejącego konta, musisz zarejestrować się w serwisie elektronicznym. W większości przypadków jest to tylko kwestia wejścia na stronę internetową banku, szukania "Bankowości internetowej" lub czegoś podobnego i kliknięcia "Zarejestruj się", gdy zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika i hasła. Jeśli korzystasz z urządzeń mobilnych, możesz zrobić tam wszystko - wystarczy pobrać aplikację swojego banku i zarejestrować się w celu uzyskania nazwy użytkownika i hasła.

Poproś o pomoc

Jeśli proces ten jest dla Ciebie mylący, nie wahaj się zadzwonić (lub odwiedzić) do swojego banku i poprosić kogoś, kto przeprowadzi Cię przez ten proces. Chętnie udzielą Ci pomocy online, ponieważ będziesz sam obsługiwał rutynowe zgłoszenia serwisowe i w przyszłości zużyjesz mniej czasu pracowników.

Otwieranie nowych kont online

Jeśli nie masz nigdzie konta bankowego (lub zamierzasz wypróbować bank internetowy), nadszedł czas, aby otworzyć konto. W pełni operacyjne konto bankowe pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy, a bankowość internetowa pomaga jeszcze lepiej wykorzystać Twój czas.

Tylko online?

Po pierwsze, zdecyduj się, czy chcesz skorzystać z banku internetowego (który nie posiada żadnych oddziałów cegielnicowych). Banki internetowe mają większe szanse na zaoferowanie wyższych stawek na rachunkach oszczędnościowych i bezpłatnych czeków. Fizyczne oddziały świadczą jednak cenne usługi, których nie można uzyskać w banku internetowym.

Połączenie trybu online i off

Dobrą wiadomością jest to, że można mieć najlepsze z obu światów, korzystając z konta w banku murowanym lub unii kredytowej i otworzyć konto w banku internetowym. Banki internetowe są prawie zawsze darmowymi kontami (zakładając, że nie odbierasz czeków ani nie przekraczasz limitów), więc utrzymanie innego konta nie powinno kosztować nic więcej.

Otwarcie konta online

Jeśli chcesz rozpocząć bankowość internetową, równie dobrze możesz zacząć od otwarcia konta online. Większość banków umożliwia teraz wypełnienie wniosku w całości online (otwarcie konta bankowego online jest łatwe).

Rzeczy, które możesz robić w sieci

Po uruchomieniu, czas zacząć używać swojego konta.

Możesz zachować prostotę, jeśli chcesz i po prostu przeglądać salda swojego konta. Ale jeśli jesteś gotowy na więcej, możesz przejść do bardziej zaawansowanych zadań.

Pay Bills

Jedną z najbardziej użytecznych funkcji bankowości internetowej jest bezpłatna płatność rachunków online. Zamiast wypisywać czeki i wysyłać płatności, możesz zlecić swojemu bankowi zrobienie tego wszystkiego za Ciebie i zaoszczędzić pieniądze na znaczkach. Dowiedz się, jak płacić rachunki online.

Zarabiaj więcej

Bank internetowy to świetne miejsce na Twoje oszczędności. Większość kont online płaci więcej niż tradycyjne konta ceglane, a konta internetowe płacą najlepsze stawki (zazwyczaj bez opłat lub z minimalnym stanem konta). Banki internetowe oferują również konta na rynku pieniężnym i certyfikaty depozytowe (CD), jeśli chcesz zarobić jeszcze więcej.

Uzyskaj darmowe sprawdzanie (możliwe z odsetkami)

Coraz trudniej jest znaleźć darmowe konta czekowe w bankach murowanych, ale darmowe czeki są normą w bankach internetowych. W rzeczywistości, bank internetowy może nawet zapłacić Ci odsetki od gotówki na Twoim koncie czekowym.

Czeki depozytowe

Jeśli masz urządzenie przenośne z aparatem fotograficznym, prawdopodobnie możesz go użyć do wpłaty czeków na swoje konto - o każdej porze dnia i nocy. Nie musisz znaleźć czasu na wyjazd do oddziału lub czekanie na pocztę, która dostarczy te czeki do Twojego banku. Dowiedz się, jak wpłacać czeki za pomocą urządzenia przenośnego.