Sobota, 20 lipca 2024

Podstawy bankowości: Jak zacząć?

25 lutego 2020

Bankowość jest częścią twojego codziennego życia, a twoje konto bankowe jest prawdopodobnie zaangażowane za każdym razem, gdy płacisz plastikiem lub wysyłasz pieniądze do przyjaciół. Banki i unie kredytowe odgrywają również ważną rolę w ważnych wydarzeniach życiowych (takich jak kupno domu lub finansowanie innych celów). Wiedza o tym, jak działają twoje konta, pomoże ci korzystać z tych usług, jednocześnie unikając kosztownych błędów.

Co możesz zrobić

Usługi bankowe obejmują wszystko, od kont oszczędnościowych po pożyczki (i nie tylko). Niektóre z najbardziej użytecznych funkcji zostały opisane poniżej. Możesz przejść przez życie bez korzystania z banków lub kas oszczędnościowych, ale najprawdopodobniej zaoszczędzisz czas i pieniądze, jeśli będziesz korzystać z bezpłatnych lub tanich usług bankowych.

Zdecyduj, które usługi bankowe są dla Ciebie najważniejsze i czy jesteś skłonny za nie zapłacić.

Przechowuj pieniądze

Banki oferują bezpieczne miejsce do przechowywania funduszy. Zamiast przechowywać gotówkę pod materacem lub nosić ją przy sobie, możesz zatrzymać pieniądze w banku i otrzymać je wtedy, gdy ich potrzebujesz. Możesz nigdy (lub rzadko) faktycznie nie dotykać gotówki - większość płatności możesz dokonywać elektronicznie. Fundusze w ubezpieczonych bankach FDIC są chronione przez rząd USA (unie kredytowe są równie bezpieczne), więc ubezpieczone fundusze nie wyparują w przypadku upadłości banku.

Dokonaj płatności i przenieś pieniądze

To musi być łatwe do wykorzystania pieniędzy. Konta czekowe pozwalają na wypisywanie czeków na swoje pieniądze w banku, a istnieje kilka sposobów na dokonywanie płatności elektronicznych:

  • Płać za pomocą karty debetowej w sklepach detalicznych lub sklepach internetowych.
  • Płać rachunki online, jeśli Twój bank oferuje tę funkcję (najczęściej za darmo) i każesz swojemu bankowi wysyłać pieniądze do dostawców usług, firm użyteczności publicznej i innych.
  • Przekaż informacje o swoim koncie wierzycielom, aby wyciągnęli z niego środki.
  • Korzystaj z aplikacji i usług online, aby wysyłać pieniądze do przyjaciół i firm, od których kupujesz. Twój bank nie musi świadczyć tych usług, ale używa Twojego konta bankowego do finansowania.
  • Przelej pieniądze komuś (lub sobie) za ważne transakcje.

Gdy nie ma możliwości realizacji czeków osobistych i płatności elektronicznych, można również płacić czekami i przekazami pieniężnymi.

Zarabiaj odsetki

Niektóre rachunki bankowe pomagają Ci rozwijać Twoje pieniądze, płacąc odsetki. W dłuższym okresie czasu, składając się na większą sumę pieniędzy, powiększasz swój pierwotny depozyt. Jednak banki są bezpiecznymi miejscami do przechowywania pieniędzy, więc nie powinny płacić wysokich stawek, które potencjalnie możesz zarobić na innych inwestycjach. Banki i unie kredytowe są najlepsze dla Twojego funduszu awaryjnego i pieniędzy, które planujesz wydać w ciągu kilku lat.

Pożyczaj pieniądze

Banki prowadzą działalność w zakresie udzielania pożyczek. Udzielają kredytów samochodowych i mieszkaniowych, kart kredytowych i linii kredytowych na rozpoczęcie działalności. Tradycyjnie wszystkie banki tak robiły (przyjmowały depozyty od klientów i wykorzystywały je do finansowania kredytów), ale banki uzyskują dochody z innych źródeł, a konkurencja ewoluowała. Teraz masz dodatkowe możliwości zaciągania pożyczek, w tym pożyczki pozabankowe lub peer-to-peer.

Gdzie otworzyć konto

Termin "bank" jest często używany w sposób ogólny. W rzeczywistości istnieje kilka różnych rodzajów banków, a bank, który wybierzesz, będzie miał wpływ na Twoje doświadczenie. Unie kredytowe i lokalne banki są często doskonałym wyborem dla pierwszego konta. Banki internetowe pozwalają zarobić trochę więcej bez dodatkowych kosztów, ale korzyści są największe, jeśli masz dużo pieniędzy w banku. Jeśli nadal masz niezaspokojone potrzeby lub chcesz zrobić zakupy w jednym miejscu, duży bank może być w stanie pomóc.

Wielkie Banki

Gigantyczny bank krajowy może być pierwszym miejscem, o którym myślisz, ponieważ agresywnie się reklamują i mają wiele oddziałów. Banki te są nazwami gospodarstw domowych i oferują pełną gamę produktów i usług. Mają one globalny zasięg, wiele bankomatów do wyboru, a obsługa klienta jest ogólnie dostępna w ciągu dnia i wieczorem. Jednak możesz być tylko jednym z milionów klientów, a współpraca z dużymi bankami może być frustrująca. Z dużym bankiem można bankować za darmo, ale generalnie trzeba się zakwalifikować do zwolnienia z opłat, aby móc korzystać z darmowego czeku.

Banki regionalne i wspólnotowe

Banki te zazwyczaj koncentrują się na mniejszych obszarach geograficznych. Mogą obsługiwać klientów w kilku stanach, lub tylko w jednym lub dwóch miastach. Nic dziwnego, że są bardziej zaangażowane w społeczności i pomagają osobom prywatnym i firmom działać lokalnie - mogą być ważną częścią lokalnej gospodarki. Ponieważ mają one bardziej osobisty charakter, banki te częściej niż duże banki oferują bezpłatne rachunki czekowe i zatwierdzają kredyty, i zazwyczaj oferują te same produkty i usługi (choć czasami usługi mogą być ograniczone).

Unia Kredytowa

Są one podobne do banków regionalnych i lokalnych. Mają one jednak inną nazwę, ponieważ ich struktura własnościowa jest inna: są to organizacje nienastawione na zysk, które są własnością klientów (w przeciwieństwie do banków będących własnością inwestorów). Innymi słowy, stajesz się częściowym właścicielem, gdy otwierasz konto i wpłacasz pieniądze. Zwłaszcza w przypadku małych unii kredytowych możesz mieć łatwiejszy czas na uzyskanie zgody na pożyczkę - pracownik może faktycznie przejrzeć twój wniosek i być skłonny spojrzeć w przeszłość, co byłoby łamaniem zasad działania dużego banku. Niemniej jednak, aby się zakwalifikować, zawsze potrzebujesz wystarczającej ilości punktów kredytowych i dochodów.

Banki internetowe

Banki internetowe działają w całości w Internecie, więc są najlepsze dla zaawansowanych technologicznie konsumentów. Bankowość internetowa jest często bezpłatna, a banki te zazwyczaj płacą wyższe odsetki od rachunków oszczędnościowych (a nawet czekowych) niż banki cegiełkowe. Mimo to, być może warto mieć konto otwarte w banku lub unii kredytowej, które znajdują się w pobliżu. Oddziały te mogą pozwolić na szybkie wpłaty i wypłaty, a także oferują dodatkowe usługi.

Rodzaje kont

Większość banków oferuje różne rodzaje kont, które można dostosować do różnych potrzeb klientów.

Konta oszczędnościowe

Są to najbardziej podstawowe rodzaje kont bankowych: wkładasz pieniądze, bank płaci trochę odsetek, a w razie potrzeby możesz wypłacić gotówkę lub przelać środki na inne konto. Konta oszczędnościowe nie są jednak przydatne do codziennych wydatków ze względu na ograniczenia dotyczące częstotliwości dokonywania pewnych rodzajów wypłat. Na szczęście, inny popularny rodzaj konta wypełnia potrzebę.

Konta czekowe

Kiedy trzeba łatwo wydać pieniądze, konto czekowe pozwala na ciebie. Aby to zrobić, możesz:

  • Wypisywanie czeków
  • Przeciągnij swoją kartę debetową
  • Wprowadź numer swojej karty online
  • Ustawianie płatności rachunków online
  • Upoważniać billery do pobierania należności z konta czekowego.

Na tych kontach zazwyczaj nie płaci się odsetek, ale prawdopodobnie i tak nie musisz utrzymywać dużego salda w czekaniu: wystarczy, że pokryjesz swoje rachunki. Jednak niektóre wysokodochodowe i nagradzane konta czekowe płacą więcej niż podstawowe konto oszczędnościowe.