Sobota, 20 lipca 2024

10 Rzeczy, które musisz wiedzieć o kredytach

8 marca 2020

Twoje pierwsze doświadczenie z kredytem może być trochę mylące. Mądre zarządzanie kredytem jest ważnym czynnikiem Twojego sukcesu finansowego, więc zrozumienie wszystkich elementów kredytu jest kluczowe. Zbudowanie podstawowej wiedzy o tym, jak działa kredyt, może pomóc Ci w podejmowaniu właściwych decyzji kredytowych i płatniczych przez całe życie.

Kredyt nie jest gotówką ani gotówką zastępczą.

Karty kredytowe i kredytowe są tak łatwe w użyciu, że trudno nie myśleć o nich jako o przedłużeniu portfela. Niestety, nieostrożne korzystanie z kredytu może prowadzić do kłopotów, szczególnie jeśli pożyczasz więcej niż możesz sobie pozwolić na spłatę od razu. Nawet jeśli korzystasz z kredytu od lat, nigdy nie zaszkodzi ponownie zapoznać się z podstawami tego, czym jest kredyt i jak on działa.

Posiadanie dobrego kredytu jest ważne

Nigdy nie lekceważyć wartości dobrego kredytu. Jeśli działasz przy założeniu, że kredyt jest używany na więcej niż tylko kart kredytowych i pożyczek, nie można być dalej od prawdy.

Firmy, które udzielają Ci usług przed zapłaceniem za nie, mają ważny powód, aby sprawdzić Twój kredyt i mogą Ci odmówić lub dołączyć dodatkowe wymagania, jeśli Twój kredyt nie jest w dobrej kondycji. Na przykład, potrzebujesz kredytu na zakup lub wynajem domu, uzyskanie nowej pracy, a nawet na telefon komórkowy lub inne usługi komunalne.1

Good Credit Doesn't Happen Overnight

Dobry kredyt można wydestylować do reputacji osoby odpowiedzialnej za pieniądze, które pożyczyłeś. Nie oczekuj, że w ciągu jednej nocy zejdziesz z 0 do 850. Potrzeba czasu, aby zbudować dobrą reputację - potrzebujesz miesięcy, nawet lat pozytywnych nawyków płatniczych, aby udowodnić, że jesteś godnym zaufania pożyczkobiorcą.2

Nie wszystkie karty kredytowe są tworzone w taki sam sposób.

Istnieje tak wiele różnych rodzajów kart kredytowych - karty o niskim oprocentowaniu, karty, które wypłacają nagrody za podróże, karty dla osób z problemami z historią kredytową - to tak samo łatwe do uzyskania, że nie pasuje do Ciebie, jak to jest, aby uzyskać jeden, który pasuje do Ciebie.

Wybór właściwej karty kredytowej oznacza zrozumienie swojej aktualnej zdolności kredytowej i przybliża listę życzeń dotyczących funkcji karty kredytowej. Na przykład, jeśli dopiero zaczynasz z kredytem, możesz nie kwalifikować się na kartę kredytową z najwyższym poziomem nagród. Podobnie, jeśli masz doskonały kredyt, nie będziesz dobrze obsługiwany z zabezpieczoną kartą kredytową.

Dług może zdarzyć się każdemu

Posiadanie zbyt dużego zadłużenia może mieć negatywny wpływ na kredyt, co sprawia, że wyglądasz na bardziej ryzykownego dla przyszłych pożyczkodawców, ponieważ pożyczyłeś więcej niż możesz sobie pozwolić na spłatę. Dokonywanie dobrych wyborów finansowych i korzystanie z kredytu tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne, uchroni Cię przed zadłużeniem.

Wierzyciele dzielą się informacjami o Tobie

Możesz mieć relacje z poszczególnymi wystawcami kart kredytowych i kredytodawcami, ale dzielą się oni informacjami o Tobie z biurami kredytowymi. Te zewnętrzne agencje zbierają informacje od różnych firm, kompilują je w celu stworzenia Twojego raportu kredytowego, a następnie dzielą się nimi z innymi firmami za każdym razem, gdy składasz nowy wniosek o kredyt.3

Prawie każdy ruch kredytowy, który wykonujesz, jest chronologicznie zapisany w Twoim raporcie kredytowym, dzięki czemu firmy mogą zdecydować, czy chcą z Tobą robić interesy i za jaką kwotę zapłacić.

Możesz przejrzeć swoją historię kredytową

Prawo federalne uprawnia Cię do bezpłatnej kopii raportu kredytowego z każdego z trzech biur kredytowych każdego roku. Ten bezpłatny raport kredytowy, do którego można uzyskać dostęp poprzez stronę AnnualCreditReport.com, nie wymaga zapisywania się na żadne inne produkty lub usługi, więc nie masz absolutnie żadnego obowiązku.

Możesz mieć również prawo do bezpłatnego raportu kredytowego, jeśli odmówiono ci podania o kredyt, stałeś się ofiarą kradzieży tożsamości lub jesteś bezrobotny i planujesz wkrótce poszukać pracy.

Możesz poprosić o niższą stopę procentową

Odsetki to koszt, który płacisz za wygodę spłacania pieniędzy w czasie i jest częściowo oparty na historii kredytowej. Posiadając dobrą historię kredytową, tj. reputację osoby odpowiedzialnie obchodzącej się z kredytem, zazwyczaj można oczekiwać niższych stóp procentowych niż u kredytobiorców, którzy nie byli tak sumienni w płaceniu rachunków na czas.4
Jeśli uważasz, że kwalifikujesz się do lepszego oprocentowania, posiadanie wysokiej oceny kredytowej - 700 lub lepszej - daje Ci dobrą pozycję do negocjacji niższego oprocentowania.

Posiadanie zbyt wielu kart kredytowych jest możliwe.

Zbudowanie kolekcji kart kredytowych nie zajmie dużo czasu. Jak tylko dostaniesz jedną kartę kredytową, wygląda na to, że każdy inny kredytodawca chce zaoferować również swoją. Posiadanie zbyt wielu kart kredytowych może mieć wpływ na Twój wynik kredytowy i utrudniać nadążanie za płatnościami dokonywanymi kartą kredytową.

Otwarcie zbyt wielu kart kredytowych w krótkim okresie czasu może zdyskwalifikować Cię z uzyskania bonusu dla nowego posiadacza karty przy pomocy niektórych kart kredytowych. Rozmieszczenie aplikacji kart kredytowych pozwala na skorzystanie z tych hojnych ofert nagród.

Zamykanie kart kredytowych może zranić twój kredyt

Możesz ulec pokusie podjęcia działań odwetowych w stosunku do nieakompleksującego emitenta karty kredytowej poprzez zamknięcie karty kredytowej i zakończenie stosunku finansowego. Jednak zamknięcie karty kredytowej może być dla ciebie o wiele bardziej bolesne niż dla twojego wierzyciela, szczególnie jeśli nadal masz na koncie saldo.5 Czasami lepiej jest uśmiechnąć się i ponieść je, że tak powiem.