Środa, 24 kwietnia 2024

Co się stanie, jeśli nie spłacę karty kredytowej?

11 marca 2020

Wszystko idzie w dół od dnia, w którym przestaniesz płacić kartą kredytową. Możesz poczuć ulgę, kiedy nie dokonujesz płatności co miesiąc i niewinnie myślisz, że nie ma żadnych konsekwencji, ale wystawca twojej karty kredytowej podejmuje działania w sprawie brakujących płatności. Skutki braku płatności są na początku niewielkie, ale zwiększają się wraz z upływem czasu.

Opłaty za opóźnienie i odsetki gromadzą się

Kiedy przestajesz płacić rachunki z karty kredytowej, opłaty za zwłokę są dodawane do konta karty kredytowej. Dodatkowo, twoja minimalna miesięczna płatność wzrasta, ponieważ musisz uzupełnić brakujące płatności, plus opłata za zwłokę. Najbardziej szkodliwe, Twoja stopa procentowa wzrośnie do wyższej stawki karnej po tym, jak Twoje konto staje się 60 dni po terminie - co jest dwa brakujące płatności. I oczywiście, z każdym miesiącem Twoja minimalna płatność będzie się zwiększać, ponieważ więcej opłat za opóźnienia w płatnościach jest dodawanych do Twojego salda.

Kiedy zacznie obowiązywać kara pieniężna, wzrosną również Twoje koszty finansowe. W rezultacie saldo Twoich zaległych płatności (i płatności, które musisz nadrobić) rośnie z każdym miesiącem, w którym się spóźniasz. Coraz trudniej jest nadrobić zaległości, im więcej czasu masz za sobą.

A Trwały efekt

Nawet po nadrobieniu zaległości, stawka kary pozostanie w mocy do momentu dokonania sześciu kolejnych płatności w terminie. Po tym czasie stopa procentowa musi być obniżona dla istniejącego salda, ale może pozostać w mocy dla nowych zakupów. Jeśli masz kilka kart kredytowych w tym samym towarzystwie kart kredytowych, te stopy procentowe mogą również wzrosnąć.

Wysiłek windykacyjny wzrasta

Dział rozliczeń Twojej firmy zajmujący się kartami kredytowymi zacznie się z Tobą kontaktować telefonicznie, pocztą, SMS-em lub e-mailem, aby przypomnieć Ci o płatności kartą kredytową. Niestety, nie można zatrzymać połączeń z firmy obsługującej karty kredytowe w sposób, w jaki można to zrobić z komornikiem. Kiedy chcesz zatrzymać rozmowy windykacyjne, ustawa Fair Debt Collection Practices Act pozwala na wysłanie pisemnego listu z informacją, że nie chcesz się już z nim kontaktować. Jednakże, to samo prawo nie ma zastosowania do Twojego pierwotnego wierzyciela.

Jeśli masz tylko kilka dni lub tygodni opóźnienia w płatnościach, rozmowy z kredytodawcą nie są częste. W tym przypadku, są one delikatne przypomnienia, aby stać się aktualne na koncie. Jednak im dalej za Tobą, tym częściej będziesz się z Tobą kontaktować. Nie tylko to, przypomnienia o płatności stają się ostrzejsze w tonie i zacząć wymieniać poważne działania, takie jak charge-off i domyślne. Po 90 dniach zaległości Twój wierzyciel może wysłać Ci ofertę ugody, która pozwoli Ci zwolnić się z haka na dług, jeśli spłacisz część swojego zaległego salda w formie ryczałtu.

Raport kredytowy i wpływ wyników kredytowych

Opóźnienia w płatnościach są dodawane do raportu kredytowego, gdy spóźnisz się o 30, 60, 90, 120 i 180 dni. Niestety, te opóźnienia w płatnościach spowodują spadek twojej zdolności kredytowej i mogą zrujnować twoją zdolność do otrzymania karty kredytowej, pożyczki, a nawet pracy w przyszłości. Twoja stopa ubezpieczenia może również wzrosnąć w związku z zaległościami w płatnościach kartą kredytową.

Sześć miesięcy (lub 180 dni) po zaprzestaniu dokonywania płatności kartą kredytową, Twoje konto zostanie obciążone. W tym przypadku firma obsługująca karty kredytowe odpisuje twój niespłacony dług jako stratę biznesową. W czasie, gdy nie jesteś już dłużnikiem, otrzymujesz poważną wadę w swoim raporcie kredytowym, który pozostanie tam przez następne siedem lat, ostrzegając wszystkich, że kiedyś nie wywiązałeś się ze swoich zobowiązań kredytowych.

Twoje konto może trafić do agencji windykacyjnej

Rachunki obciążające są zazwyczaj wysyłane do agencji windykacyjnej. Stamtąd są one przenoszone z jednej firmy windykacyjnej do drugiej, aż do momentu ich zapłaty (lub zwolnienia) w przypadku upadłości. Twój pierwotny wierzyciel (lub osoba trzecia zajmująca się windykacją) może pozwać Cię o dług do czasu jego spłaty lub bankructwa. Po pewnym czasie przedawnienie może uchronić Państwa przed wyrokiem sądowym, ale konto musi być całkowicie nieaktywne przez kilka lat - ciężar dowodu będzie spoczywał na Państwu.

Opcje dotyczące trudności z kartą kredytową

Jeśli to w ogóle możliwe, postaraj się ratować swoje konto i chronić swój kredyt. Jeśli nie stać Cię na płatności kartą kredytową, rozważ skontaktowanie się z agencją doradztwa kredytowego dla konsumentów, która pomoże Ci odkryć Twoje możliwości. Wyciągi z karty kredytowej zawierają numer agencji doradztwa kredytowego.